Clusium CN 2016 – O bere rece, o apa minerala si dauna totala

O bere rece, o apa minerala si dauna totala !
Pana la Cluj nu este un drum asa de usor, o stim toti si de aceea cand vine vorba de mers la Turneul din acest oras ne gandim bine. Daca nu ai zile de concediu ca sa pleci de vineri si, mai ales, sa te odihnesti luni, dupa drum, esti fript.

De aceea cand Dan a scris pe grup “facem doua echipe?” multi dintre noi ne-am ras in barba. 5 minute mai tarziu eram doua echipe si chiar si cei care ziceam “you’re a foul, a foul I tell you” am mers. De ce nu au putut rezista nici macar cei care vineri seara aveau deja planuri si au fost nevoiti sa plece sambata dimineata? Ei bine, veti vedea pe parcursul weekend-ului.

Chiar inainte sa plecam, Cristi ne-a scris: “Gasca! Sa va “simteti” bine la Cluj, sa castigati, sa pierdeti atunci cand nu mai puteti, sa fiti fair-play , sa nu va certati (1), sa va incurajati pentru orice prostie in teren, sa nu certati (2) 🙂, sa va imbatati bine, sa visati frumos, sa va bucurati de orice, sa radeti, sa va protejati si nu in ultimul rand … sa nu va certati (3) ;))))
Imi pare rau ca nu sunt acolo si vreau ca la finalul turneului sa regret ca nu am putut veni!!! Bafta la toti !!!”. I-am mai si iesit din cuvant, insa in mare parte am fost ascultatori – handbalul mixt victorian, desi barbatesc, spun unii, produce dependenta si aduna in echipa multi super-oameni.

Victorienii care s-au incumetat sa vina la Cluj:

Victoria 1: Alexandru Ionita, Catalin Neaga, Traian Cimpanu, Sergiu Cimpanu, Dan Vasiloiu, Madalin Malinescu, Christiana Timofte, Geanina Niculae, Andreea Andreescu, Teodora Chear Solomon.

Victoria 2: Vlad Bobeica, Razvan Tatu, Alex Barbu, Costin Moraru, Thomas Bonnet, Lidia Ispir, Andreia Anghel, Ioana Motoc, Ada Iliescu, Alina Urzica.

Gasca care nu poate sa stea: Florina Niculae [sefa la galerie], Alina si Caleb Bonnet, …

Atunci cand te lasi de handbal iti lipsesc mai multe lucruri, printre ele si tribuna. La Victoria, insa, unii colegi au parte, la a doua tinerete handbalistica,  de prima tribuna care ii aplauda si le scandeaza numele.  Iar treaba cu doua echipe este minunata pentru ca ne-am dus cu galerie si la capatul tarii. Cand simteai ca ti se mai lasa putin genunchii, caldura trasese deja toata apa pe care o puteai transpira, iar mingea trimisa de Vlad fuge inaintea ta pe contraatac intrau in sala coechipierii de la Victoria 1 sau 2 stringand din toate puterile. Iar seara la party cand simteai ca ai merge la somn… ei bine nu te gandesti la asta cand esti cu Victoria. And that ladies and gentlemen is our TEAM.

Victoria 1 a jucat in grupa C, alaturi de Bistrita de Handtrick, si si-au asigurat calificarea destul de rapid cu doua victorii muncite. De partea cealalta Victoria 2 a ratat iesirea din grupa  B unde a jucat alaturi de HCA Brasov si Absolut, la 2-3 goluri cu o victorie in fata brasovenilor si o infrangere in fata celor de la Absolut. Asadar, au urmat cai diferite pentru echipele noastre prezente la Cluj:

  • sferturi pentru Victoria 1: un meci usor cu Nova terminat cu scorul de 28-12 si un galop de sanatate pentru ziua de duminica atunci cand echipa noastra tintea finala.
  • Locuri 5 – 8 pentru Victoria 2: un meci frumos in care adversarii (Ramnicu Valcea cu Carmen Amariei in teren si Luminita Hutupan suporter de lux) au fost mai incisivi.

Dupa 3 meciuri si o seara de vineri cu o bere rece urma, bineinteles, un party cu apa minerala si, spre dimineata, dauna totala. Victorienii stiu exact de ce! Spre dimineata cand am inceput sa ne retragem spre cazare, nu am reusit chiar sa ne desprindem si am ramas in fata pensiunii pentru ultimele impresii. Stiti bancul.

Duminica, la 11, Victoria 2 era la sala pentru meciul cu Morosenii, echipa aflata la primul turneu de mixt si ii felicitam pentru entuziasm. Un meci frumos, castigat, in care am jucat relaxati, am dat drumul la joc si am alergat, alergat, alergat.  Nu am avut timp sa ne bucuram prea mult pentru ca la terasa ne astepta o apa mineral “to go” pentru ca urma semifinala alor nostri cu Absolut. Lucrurile au mers asa cum ne asteptam: multe contraatacuri lansate perfect de Sabau pentru Dan “Road Runner” Vasiloiu, cateva super goluri marca Traian, super inspiratia “pivotului” Neaga, o aparare inchisa ermetic de Madalin cu ajutorul baietilor, dar si al fetelor si depasiri frumoase marca Tovarasa Christiana Timofte. Game, set, match si finala al doilea an la rand pentru Victoria la Cluj.

Pana la finala, Victoria 2 a avut si meciul cu numarul 5, cu Bistrita. Si pentru ca din tribune se striga Victoria, iar din spatele bancii se striga Victoria nu puteam decat sa alergam ca nebunii, ca la primul meci. Nici nu mai stim exact cine ce si cum, dar stim ca uitandu-ne din teren prin minutul 10 victorienii de pe banca se dezbracasera la bustul gol si faceau sedinte foto pentru calendarul Peroni la handbal mixt. Desi meciul fusese transat in favoarea noastra si ne aiguraseram locul 9 :)))))) aveam totusi niste emotii si nu stiam de ce. Ba stiam… hai Victoria, hai Victoria.

Victoria 1 urma sa joace ultimul meci al turneului impotriva formatiei din Baia Mare – MECTEAM, echipa ce participa pentru prima data la un turneu de mixt, asadar nu am avut casete de vizionat cu jocul adversarului. Tot in premiera, finala unui turneu de handbal mixt era transmis live la TV, lucru care ne onoreaza si pentru care ii felicitam pe organizatori. Desi atentia si fondurile se indreapta catre sportul de performanta, nici cel la nivel amator nu trebuie neglijat. Statistici destul de ingrijoratoare arata ca 30% din populatia Romaniei nu a facut sport in ultimul an, insa Victoria se bucura sa fi adus inapoi pe terenul de handbal fosti jucatori care nu mai pusesera mana pe minge si de 16 ani.

Finala a avut doua reprize total distincte. Prima, cu faze de joc frumoase, cu ritm, cu goluri care te fac sa te gandesti ca e cazul sa te apuci de handbal si cu un portar, Sabau, remarcat de comentatorii TV. A doua, cu mai multi nervi, cu oboseala dupa 4 meciuri in doua zile, cu orgolii de ambele parti. Cand eram mici, ii aveam pe antrenori sa strige la noi si sa ne potoleasca; acum, la 20+ si 30+ trebuie sa strigam singuri la noi. In tribuna, de la Caleb la prieteni si la coechipieri am tinut frenetic cu Victoria. Am strigat, am dat indicatii, ne-am bucurat, ne-am ingrijirat, ne-am aprins alaturi de echipa noastra. Toata echipa a pus umarul la victorie, si tribuna la fel zicem noi.

Dupa fluierul arbitrului, am pus toti glasul in acel “Victoria” de final de turneu si ne-am bucurat pentru Geani care a fost desemnata cea mai buna extrema stanga din turneu.

Concluzii? Doua echipe la Cluj pentru ca Victoria a devenit dintr-o mana de oameni cu mult drag de handbal 70 de oameni cu mult drag de handbal. Festival la Cluj pentru ca Victoria este Victoria si ne place sa ne strangem. Iar daca nu e turneu, e antrenament si daca nu e antrenament e vineri seara cu victorienii la apa minerala. Joaca barbateste chiar si fetele noastre pentru ca asa ne antrenam – va asteptam la sala. S-a ras mult la Cluj pentru ca ne sunt dragi oamenii cu care ne strangem si nu putem sa nu fim exuberanti ca ne-am gasit.

Si pentru ca este foarte cald afara… luati o apa minerala.

[URIS id=1403]

Urmăriți-ne pe rețelele de socializare

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.