Weeekend de foc

Echipa de baieti de la HC Victoria are parte de cel mai tare weekend al ei de pana acum. Jucam doua meciuri in doua zile cu doua nume mari de tot din handbalul masculin. Sambata de la ora 12 avem amical cu una dintre echipele din Liga Nationala, HC Vaslui, iar duminica avem meci de campionat cu juniorii de la Steaua. Nume mari, asa cum am spus.

Onorati
Nu oricand o echipa de amatori ajunge sa joace impotriva unei echipe din primul esalon. Noua ni s-a mai intamplat o singura data, acum doi ani, in Cupa Romaniei, unde am intalnit Steaua (echipa mare 😀 ). Profitam de doua lucruri: pauza competitionala a echipelor din Liga Nationala si de traseul excelent de pana acum al echipei noastra in Divizia B. Suntem onorati sa jucam, chiar daca un meci amical, impotriva celor de la Handbal Club Vaslui. De altfel, chiar avem un jucator (Razvan Tatu) care este originar din Vaslui si mai avem un jucator care a evoluat pentru echipa moldava: Traian Cimpanu. Nu suntem visatori, nu ne credem Rocky, pugilist care primeste o sansa la titlul mondial si invinge campionul. Suntem o echipa de amatori, ne antrenam o data sau de doua ori pe saptamana, nu suntem buturuga mica care sa rastoarne carul mare, dar asta nu inseamna ca nu jucam handbal sau ca ne dam la o parte pe teren. Se joaca 7 la 7, este sportul pe care unii dintre noi l-au practicat ca performeri in echipe de Liga Nationala, sportul pe care il iubim si pe care il practicam oricand si oriunde, cu capul sus. Nu mergem cu sperante false la Vaslui, stim ca avem un adversar de calibru, dar nu mergem nici sa fim calcati in picioare. Mergem sa jucam handbal, sa ne simtim bine. Lotul de Vaslui este format din Razvan Tatu, Catalin Neaga, Alexandru Barbu, Dan Vasiloiu, Madalin Malinescu, Traian Cimpanu, Sergiu Cimpanu, Razvan Anghel, Alexandru Ionita, Costin Moraru, Vlad Soimareanu, Dragos Cristea.

Evenimentul a fost deja anuntat in presa locala din Vaslui: Link 1 , Link 2

Steaua
Duminica, de la ora 17,30 avem ultimul meci din sezonul regulat al Diviziei B. Jucam impotriva juniorilor de la CSS 3 Steaua, la sala Iris. Este ultimul meci inainte de Cupa AMH si de play-off. In penultima etapa am pierdut in fata celor de la Aversa, iar dusul rece trebuie sa aiba acum efecte pe tabela. Daca ne uitam in clasament, diferenta e imensa. Noi suntem primii clasati, ei sunt tot primii, daca intoarcem clasamentul. Nu inseamna ca tratam meciul acesta in gluma. De fiecare data cand jucam in campionat nu jucam doar impotriva adversarului. Avem colegi noi care se integreaza, avem formule diverse de echipa. Jucam si impotriva noastra si impotriva adversarilor. Iar daca suntem nervosi, uneori jucam si impotriva arbitrilor (de obicei, pierdem aici).

Urmeaza un weekend tare pentru noi, o sa fim obositi, dar facem ceea ce ne place – jucam handbal. Si tot in acest weekend avem parte si de repriza a treia. Ii sarbatorim pe trei din componentii echipei noastre: Geanina Niculae, Razvan Tatu si Marius Dumitran. La multi ani celor trei si… ne vedem la sala.

Urmăriți-ne pe rețelele de socializare

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.